Cellulit to bardzo uciążliwa dolegliwość natury estetycznej, z którą zmaga się wiele kobiet. To właśnie panie cierpią na tę przypadłość, co wynika z charakterystycznej budowy tkanek łącznych oraz wpływu estrogenu. Najczęściej pomarańczowa skórka pojawia się na udach oraz pośladkach czyli tam, gdzie zbiera się najwięcej tkanki tłuszczowej. Niełatwo pozbyć się cellulitu, ale jest to możliwe. Najbardziej skuteczną metodą jest redukcja tkanki tłuszczowej poprzez regularną aktywność fizyczną. Dla uzyskania najlepszych efektów ćwiczenia na cellulit na pośladkach powinniśmy uzupełnić także o inne działania, na przykład o zdrową dietę oraz stosowanie balsamu antycellulitowego (np. Vialise). To bardzo ważne, gdyż spożywając potrawy bogate w tłuszcze, zaprzepaścimy wszelkie rezultaty wypracowane podczas ćwiczeń. Dlatego starajmy się jeść lekko i zdrowo. Źródłem tłuszczu powinny być przede wszystkim ryby, które jednocześnie przyśpieszają metabolizm. Jednocześnie należy stosować podstawową pielęgnację skóry: peelingować ją 1 – 2 razy w tygodniu oraz wcierać balsam antycellulitowy codziennie.
Istnieje wiele ćwiczeń, które pomogą w redukcji cellulitu na pośladkach. Co więcej, możemy też w tym celu uprawiać wiele sportów. Ważne, aby angażowały one mięśnie nóg. Może być to bieganie, pływanie, taniec, czy jazda na rowerze. Jeżeli potrzebuje urozmaicenia, możesz mieszać różne dyscypliny. Najważniejsze, aby ćwiczyć co najmniej 40 minut, 3 razy w tygodniu. Wykonywać możesz też ćwiczenia samodzielnie, w domowym zaciszu. Jeżeli zmagasz się z cellulitem na pośladkach, musisz skupić się na tej partii ciała, ale nie oznacza to, że powinnaś wykonywać tylko takie ćwiczenia. Aktywizuj po trochu też inne mięśnie. Między poszczególnymi ćwiczeniami siłowymi wykonuj dwuminutowe sesje cardio – biegaj w miejscu, rób poskoki i pajace. W ten sposób wzmocnisz całe ciało i spalisz najwięcej tkanki tłuszczowej. Wiele ćwiczeń angażujących mięśnie pośladków, pozwala też pracować nad mięśniami ud. Jednym z najbardziej skutecznych ćwiczeń jest unoszenie nogi w siadzie podpartym. Uklęknij na macie, dłonie i łokcie ułóż na ziemi. Unoś nogę zgiętą w kolanie ku górze. Przytrzymaj ją przez około 5 sekund, pogłębiając wymach. Powtórz to ćwiczenie 15 razy i przejdź do drugiej nogi. Podobnym, także skutecznym ćwiczeniem jest unoszenie nogi, ale tym razem wyprostowanej. Te dwie propozycje doskonale ukształtują pośladki. Możesz też wykonywać przysiady z wyskokiem. Gdy prostujesz ciało, za każdym razem wykonaj wyskok! Kolejnym ćwiczeniem są wymachy nogą. Stań prosto, nogi razem. Powoli unieś nogę do boku, jak daleko możesz, przytrzymaj 5 sekund powoli opuść. W miarę możliwości wykonaj 10 – 15 powtórzeń na każdą stronę. Następne ćwiczenie: stań prosto, przenieś jedną nogę w przód, oprzyj na niej ciężar ciała i przytrzymaj 5 sekund. Wykonaj 10 powtórzeń na każdą stronę.
Efekty, jakie uzyskamy, w dużej mierze zależą od tego, jaki jest nasz wyjściowy stan. W walce z cellulitem najważniejszą rolę odgrywa czas reakcji. W stu procentach pozbędziemy się cellulitu tylko w pierwszej fazie – gdy widoczny jest przy złapaniu fałdu skóry w palce. W kolejnym etapie cellulit widzimy, gdy znajdujemy się w niektóry pozycjach. W przypadku pośladków jest to siedzenie na twardym krześle. Dopiero w trzeciej fazie cellulit widzimy bez względu na pozycję. Niestety, wtedy najczęściej nie jesteśmy już w stanie go zlikwidować w całości. To nie znaczy, że nie ma sensu już ćwiczyć, wręcz przeciwnie. Regularny ruch sprawi, że znacznie zredukujemy cellulit i zatrzymamy jego rozwój.
Efekty treningów widoczne są stopniowo. Pierwsze obserwujemy jednak dość szybko, bo po około dwóch tygodniach. Zauważymy wtedy poprawę jakości skóry, powinna stawać się powoli gładsza. Na bardziej spektakularne rezultaty musimy poczekać 2 – 3 miesiące. Wtedy pojawią się już bardzo wyraźne różnice w ogólnym wyglądzie ciała oraz strukturze skóry. Pamiętajmy jednak, że warunkiem jest regularność treningów oraz utrzymywanie zdrowej diety.
Poznaj rodzaje cellulitu oraz jego przyczyny na womenshealth.pl
Bibliografia
1. Szczotka P., Dynamiczny Masaż Antycellulit- masaż w terapii cellulit i modelowaniu sylwetki, 2008
2. David J., Goldberg Alexander L. Berlin, Disorders of Fat and Cellulite: Advances in Diagnosis and Treatment. INFORMA HEALTHCARE, 2017
3. Thomas Weiss, Najnowsze metody zwalczania cellulitu: lipodemia, przemiana materii, limfodemia, 2009
też bym sobie tak uciachała pupę jak ta pani haha
wtedy szybko bym miała dwa rozmiary mniej!!
a tak serio to squaty wystarczają na pompowanie pośladów tylko trzeba je robić 5 razy w tygodniu
hahahaha rozwaliłaś mnie tym komentarzem :DDDD
No tak, dobrze robić squaty ale trzeba pamiętać o dobrym ustawieniu kolan! Ja kiedyś miałam kontuzję :<
Po ćwiczeniach wcierać vialise i daję wam słowo, że efekt będzie widoczny już po miesiącu 🙂
No tak, ale zapomniałaś dodać że bez ćwiczeń ani rusz 🙂 sam krem na pewno nie zadziała
jezu jaka ta walka z cellulitem jest meczaca ;/;/
trzeba cale zycie swoje zmienic zeby byl efekt
dla chcącego nic trudnego! Trochę pracy i na pewno zauważysz efekty ; )
Dość wyczerpujący artykuł, zastanawia mnie kwestia tabletek? Nie mogę się zdecydować, bo każdy środek to dodatkowe koszta, a chcę coś co realnie wesprze moją walkę z pomarańczową skórką… co Wy na to ?
co najlepiej jeść na śniadanie w przypadku walki z cellulitem?
moja ulubiona śniadaniowa sałatka:
o 100 ml odtłuszczonego jogurtu,
o kilka liści sałatyo
o żółta papryka,
o łodyga selera naciowego,
o pęczek szczypiorku,
o kilka rzodkiewek,
o 2 pomidory i kromka chleba tostowego,
o jajko,
o natka, sól, pieprz
Wymieszaj wszystko i smacznego 🙂
Ja od siebie polecam zajęcia Power Bike na siłowni, są świetne, zwłaszcza na nogi i posladki 🙂 No i oczywiscie cellulit 🙂